Köpeğin 2 yavru boz ayıyı eve yaklaştırmaması kameralarda

Köpeğin   2 yavru boz ayıyı eve yaklaştırmaması kameralarda
Dersim'de bir köpek, yaşadığı evin yakınına gelerek yiyecek arayan anne ve 2 yavru boz ayıyı kovalayarak eve yaklaştırmaması, güvenlik kamerasına yansıdı.

Bu olayda, aç kalan boz ayılar Pınar köyüne inerek yiyecek aramaya başlamış. Ayılar, çöp konteynerlerinde yiyecek bulmaya çalışırken ağaçlara çıkarak meyve de yemişler ve bazen evlerin bahçelerine girmişler. Bir evde yaşayan köpeğin havlaması üzerine ev sahibi el feneriyle ayılara doğru tutarak köpeği yardıma çağırmış. Köpek, 3 boz ayıyı tek başına kovalayarak evden uzaklaştırmış. Bu anlar, evin güvenlik kamerası tarafından kaydedilmiş.

Bu tür olaylar, insan yerleşim alanları ile doğal yaşam alanları arasındaki etkileşimin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Açlık, ayıların insanların yaşadığı bölgelere inmelerine ve yiyecek aramalarına neden olabilir. Bu tür durumlarda, insanlar ve hayvanlar arasında güvenlik riski oluşabilir. Ayıların eve girmesi veya insanlara saldırması tehlikeli olabilir.

Bu olayda köpeğin havlaması ve ev sahibinin müdahalesi, ayıları uzaklaştırmak için etkili bir yöntem olmuş. Ancak, böyle durumlarda yetkililere bildirimde bulunmak ve profesyonel yardım almak önemlidir. Ayılarla doğrudan temas kurmak veya onları kovalamak tehlikeli olabilir ve insanlara zarar verebilir.

Bu tür olayların önlenmesi için doğal yaşam alanlarının korunması ve ayıların doğal besin kaynaklarına erişiminin sağlanması önemlidir. Ayrıca, insanlar arasında ayılarla ilgili farkındalığın artırılması ve önlemler alınması gerekmektedir. Yetkililer, bu tür etkileşimlerin azaltılması ve insan-ayı çatışmalarının önlenmesi için yönlendirme ve bilgilendirme çalışmaları yapmalıdır.

FOTOĞRAF: ÖZGÜRDERSİM

Bu haber toplam 81 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.