Esnafın IBAN ve Komisyon Ücreti Sorunu: Küçük İşletmelerin Sıkıntısı Büyüyor

Esnafın IBAN ve Komisyon Ücreti Sorunu: Küçük İşletmelerin Sıkıntısı Büyüyor
 hozathaber.com Muhabiri
Son günlerde yaşanan IBAN tartışmasında bu kez esnaf konuştu. Bankaların POS cihazı kullanan işletmelere uyguladığı faiz oranını yüzde 0,49 - 0,79’dan yüzde 3,5’a çıkarması, küçük esnafı derde soktu.

Son günlerde yaşanan IBAN tartışmaları, bu sefer esnafın dertlendiği bir konu haline geldi. Bankaların POS cihazı kullanan işletmelere uyguladığı faiz oranlarının yükselmesi, küçük esnafı zor durumda bıraktı. IBAN ve QR kullanımındaki artış, vergi kaçakçılığını da beraberinde getirdi. Esnafın kaçmak istediği POS faizlerinden kurtulmak için bazıları IBAN ile ödeme almaya, fatura/fiş kesmemeye başladı. Ancak bu durum Maliye ekiplerinin dikkatinden kaçmadı.

''Komisyon Ücretlerindeki Artış Esnafı Zorluyor''

Bankaların aldığı komisyon ücretlerindeki artış, küçük esnafı olumsuz etkiliyor. Birçok işletme, kredi kartı ile alışverişlerde yüzde 3,5 gibi yüksek bir komisyon ücreti ödemek zorunda kalıyor. Bu durum özellikle küçük bakkal gibi anlık ödemelerle işleyen işletmeleri zorluyor.

esnafin-iban-ve-komisyon-ucreti-sorunu-kucuk-isletmelerin-sikintisi-buyuyor.jpg

''Esnafın IBAN'a Geçişi: Zorunlu Bir Tercih''

Komisyon ücretlerindeki artışla birlikte esnafın IBAN'a geçişi de arttı. Ancak esnafın çoğu bu geçişi isteyerek değil, zorunlu olarak yaptıklarını ifade ediyorlar. Maliye Bakanlığı'nın IBAN üzerinden tahsilat yapanları denetleme kararı, bazı esnafların IBAN ile ödeme almayı kesmesine neden oldu.

''Geriye Dönük Vergi Tahsilatı Gündemde''

Maliye Bakanlığı, hem IBAN ödemelerinde usulsüzlük yapan hem de fiş/fatura kesmeden ticaret yapan esnafı denetlemeye başladı. Birçok esnafın geçmişe dönük olarak kayıt dışı ticaretini kontrol edilecek ve vergi tahsilatı yapılacak. Bu durum, işletme sahiplerinin dikkatli olması gerektiğini gösteriyor.

Küçük işletmelerin POS komisyonlarındaki artış ve IBAN kullanımındaki zorunluluk, esnafı sıkıntıya sokuyor. Maliye Bakanlığı'nın küçük esnafa destek olması ve komisyon ücretlerinde düzenlemeler yapması gerekiyor. Aksi halde, küçük işletmelerin ayakta kalması daha da zorlaşabilir.

Bu haber toplam 3 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.