Ekonomi Koordinasyon Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından oluşturulan yeni ekonomi yönetimi, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısıyla ilk kez toplandı.

Toplantıda, serbest piyasa çerçevesinde verimliliği artırmak, enflasyonla mücadele etmek ve 12. Kalkınma Planı gibi konular ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantıya, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ile ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın da katıldığı toplantının ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz yaptığı açıklamada, " Türkiye'nin finansal istikrarını pekiştirecek ve insan odaklı kalkınmayı sürdüreceğiz. Serbest piyasa ekonomisi kuralları içinde ekonomik verimliliği artırmayı sürdüreceğiz. İstikrar ve güven içinde büyümek, istikrarı ve istihdamı artırmak, büyümenin nimetlerini adaletli paylaşmak her dönem olduğu gibi temel amaçtır. Bu amaçlar için cari açığı sürdürebilir büyümenin önünde engel olmaktan çıkarmakta kararlıyız.

Bu doğrultuda teknolojik atılımları devam ettirecek, katma değeri yüksek ürünlerle ihracat ve turizm gelirlerini artıracağız. Seçim beyannamesinde ortaya konulan vaatleri, belirli takvim dahilinde hayata geçireceğiz. Bir yandan depremlerin yaralarını sararken, diğer yandan temel sorun olarak gördüğümüz enflasyonla mücadele konusunda etkin ve kararlı adımlar atacağız.

12. Kalkınma Planını Ekim ayında Meclis'e sunmayı planlıyoruz. Eylül ayında Orta Vadeli Program ile Kamu Politikaları ve Uygulamalarını gözden geçirecek ve kaynak tahsisini bu çerçevede yönlendireceğiz." dedi.(İLKHA)

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

Bu haber toplam 100 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.