Asgari ücret ne kadar oldu? Asgari ücret 2023! Asgari ücrete ne kadar zam yapıldı!

Asgari ücret ne kadar oldu? Asgari ücret 2023! Asgari ücrete ne kadar zam yapıldı!
7 milyon çalışanı doğrudan, dolaylı olarak bütün toplumu etkileyen asgari ücret t zammı geçtiğimiz ay belli olmuştu. Peki asgari ücrete ne kadar zam yapıldı? Asgari ücret ne kadar oldu?

Asgari ücret rakamıyla işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, genel sağlık sigortası (GSS) primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri de belirleniyor. Dolaylı olarak tüm toplumu etkileyen asgari ücrete ara zam geçtiğimiz ay açıklanmıştı. Peki asgari ücrete ne kadar zam yapıldı? Asgari ücret ne kadar oldu?

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Asgari ücret 1 Temmuz 2023 itibarıyla net 11 bin 402 liraya yükseltildi. Asgari ücrete yüzde 34 oranında artış yapıldı.

Asgari ücret 1 Temmuz 2023 itibarıyla brüt 13 bin 414 olarak uygulanacak.

KIDEM TAZMİNATI NE KADAR OLDU?

Yeni asgari ücretle çalışanın yıllık kıdem tazminatı 13 bin 414 liraya yükseldi.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDE ARTIŞ

2023 yılı Temmuz ayı ve sonrasında en az 4 ay çalışan bir işçi için; işsiz kalması ve gerekli şartları taşıması halinde işsizlik ödeneğinin alt sınırı asgari ücretin yüzde 40'ı, üst sınırı ise yüzde 80'i olarak hesaplandığı için yeni asgari ücretle işsizlik ödeneğinin en düşüğü 5 bin 325 lira, en yükseği ise 10 bin 650 lira şeklinde uygulanacak.

STAJ ÜCRETLERİNDE ARTIŞ

staja giden lise ve üniversite öğrencilerine ödenen staj ücreti asgari ücretle birlikte yükseldi. Bu rakam, 2023 yılının ikinci altı ayı için belirlenen net asgari ücretin yüzde 30'u olan 3 bin 420 lira olacak. 20'den az çalışanı olan iş yerlerinde işverene devlet tarafından sağlanacak destek tutarı stajyere ödenmesi gereken en az ücretin üçte ikisi olan 2 bin 280 lira iken, 20 ve üzeri çalışanı olan iş yerlerinde 1140 lira olarak uygulanacak. (İLKHA)

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

Bu haber toplam 153 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.