Başbağlar Köyü'nde 30 yıl önce gerçekleşen katliamın acısı hala tazeliğini koruyor

Başbağlar Köyü'nde 30 yıl önce gerçekleşen katliamın acısı hala tazeliğini koruyor
Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 30 yıl önce 33 sivilin teröristlerce katledildiği hain saldırının acısı yüreklerdeki tazeliğini koruyor.

Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993 tarihinde PKK teröristleri tarafından gerçekleştirilen hain saldırı sonucunda 33 sivil hayatını kaybetmiştir. Teröristler, kadınları derede toplamış, evleri yağmalayıp para, altın ve değerli eşyaları alarak evleri ateşe vermiştir. Ayrıca, teröristler 5 kişiyi evlerde yakarak öldürmüş ve akşam namazını kılan 28 erkeği de köy meydanında toplamıştır. Burada teröristler, örgüt propagandası yapmış ve daha sonra bu kişileri kurşuna dizmiştir. Olayın ardından yapılan incelemede yüzlerce boş kovan bulunmuştur.

Başbağlar'da gerçekleşen bu katliamın acısı hala tazeliğini korumaktadır. Katledilen 33 sivil, her yıl köyde anılmaktadır. Başbağlar köyü kültürevinde ise katliama ait izler sergilenmektedir.

Katliamdan yaralı olarak kurtulan Başbağlar köyü muhtarı Ali Akarpınar, olayın büyük bir katliam, yangın ve talan olduğunu ifade etmiştir. 30 yıl geçmiş olmasına rağmen acıların hala devam ettiğini belirten Akarpınar, katliamın yaşlı insanların çoğunlukta olduğu köyde gerçekleştiğini ve 5 kişinin evlerinde diri diri yakıldığını söylemiştir. 197 ev, cami, okul ve köy evi dahil olmak üzere köyün talan edildiği ve ardından yakıldığı bilgisini paylaşmıştır. Katliamın faillerini aradıklarını ve 2021 yılında yeni bir soruşturma başlatıldığını belirten Akarpınar, hayatta olan 20 sanığın yakalanarak adalet önünde hesap vermelerini istemiştir.

Katliamda yakınlarını kaybeden Zülfikar Parto, olayın ardından köye geldiğini ve birinci ve ikinci derece akrabalarını kaybettiğini ifade etmiştir. Köyün tam anlamıyla bir yangın yerine döndüğünü ve her tarafın kan içinde olduğunu belirtmiştir.

Mehmet Aydın, teröristlerin akşam saatlerinde köye gelerek camide bulunan insanları topladıklarını ve propagandalarını yapacaklarını söyledikten sonra ateş açtıklarını ve birçok insanın öldürüldüğünü, bazılarının ise yaralı olarak kurtulduğunu anlatmıştır.

Ayşegül Aydın ise katliamın haberini sabah namazı vaktinde aldıklarını ve yaşanan manzaranın tarif edilemez derecede kötü olduğunu ifade etmiştir. Babasını, abisini ve teyzesinin oğlunu kaybettiğini ve şehit edilenlerin hepsinin ailelerine yakın veya uzak akrabaları olduğunu belirtmiştir.

Bu haber toplam 159 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.