Munzur Dağları'nda maden projesi için mahkeme keşif yapacak

Munzur Dağları'nda maden projesi için mahkeme keşif yapacak
Munzur Vadisi Milli Parkı'nın temel kaynak değeri olan Munzur Dağları Havzası'nda Dosteli Madencilik Yatırım A.Ş. tarafından 4. Grup Krom Maden Ocağı Projesi için Tunceli Valiliği'ne başvuru yapıldı.

Munzur Dağları Havzası'nda mevcut bulunan Balveren, Çambulak, Çat, Eğimli, Yalmanlar, Eskigedik, Kızılçayır, Işıkvuran ve Gözen köylerini tesiri altına alacak olan 4. Grup Krom Maden Ocağı Projesi ile ilgili Erzincan İdare Mahkemesi tarafından keşif yapılacaktır. Munzur Vadisi Milli Parkı'nın temel kaynak değeri olan Munzur Dağları Havzası'nda Dosteli Madencilik Yatırım A.Ş. tarafından 4. Grup Krom Maden Ocağı Projesi için Tunceli Valiliği'ne keşif için başvuru yapıldı. Valilik söz konusu projeye yönelik olarak "ÇED gerekli değildir" keşif raporu verdi. Av. Barış Yıldırım ise söz konusu kararı mahkemeye taşıdı. Proje hayata geçirilirse Balveren, Çambulak, Çat, Eğimli, Yalmanlar, Eskigedik, Kızılçayır, Işıkvuran ve Gözen köyleri doğrudan keşiften etkilenecek. Av. Barış Yıldırım'ın başvurusu üzerine Erzincan İdare Mahkemesi tarafından oluşturulan bilirkişi heyeti 2 Haziran günü bölgede keşif için incelemelerde bulunacak. Konuya
ilişkin Yeni Dersim'e konuşan Yıldırım,"Krom madeni projesi ile köylülerin yaşam alanları doğrudan etkilenecek. Bununla birlikte mera alanları, tarım arazileri ve bitkisi örtüsü de zarar görecek. Söz konusu proje insan sağlığı açısından da olumsuz etkiler yaratacak. Bilindiği gibi Munzur Vadisi Milli Parkı'nın temel kaynak değeri Munzur Dağları Havzası'dır. Burada çok sayıda endemik flora ve fauna ile yaban yaşamı bulunmaktadır. Projenin yaratacağı ekolojik tahribata karşı hukuksal mücadele vermeye devam edeceğiz." dedi.

Kaynak:Haber Merkezi

Bu haber toplam 115 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.