Memur maaşı ve asgari ücrete zam! Özel sektörde artış ne kadar olur?

Memur maaşı ve asgari ücrete zam! Özel sektörde artış ne kadar olur?
 hozathaber.com Muhabiri
Cumhurbaşkanı Erdoğan en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını açıklarken asgari ücret 11 bin 402 liraya çıkarıldı. Peki tüm bu veriler ışığında özel sektöre yüzde kaç zam olur?

Asgari ücret yüzde 34'lük bir zamla 11 bin 402 liraya çıkarıldı. En düşük memur maaşı ise 22 bin liraya çıkarılıyor. Peki tüm bu veriler ışığında özel sektöre yüzde kaç zam olur? Yeminli Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş tahminini açıkladı.

Kurtuluş milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Biz asgari ücreti 11 bin TL civarında bekliyorduk. Yüzde 30 civarında artış öngörüyorduk. Bunun üzerine çıkıldı. Refah payı artışı ile yüzde 34 oranında artış yapıldı. Burada sevindirici haber asgari ücret destek priminin 500 TL’ye çıkarılması işvereni rahatlatacaktır.

Bu artışın asgari ücretli için kötü bir gelişme olarak değerlendirilmesi imkansız. Ancak asgari ücrete yapılan yüksek artışın sektörde kayıt dışılığa yol açacağı ihmal edilmemelidir. Bu hususta gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Asgari ücrette ortaya çıkan bu artış diğer ücretlerde bu oranda bir beklentiye yol açıyor. Beklenti üzerinde yapılan artış diğer ücretlere aynı oranda yaşanmadığı için asgari ücretle diğer ücretler arasındaki makas kapanmakta bu çalışma barışı açısından iyi değerlendirilmelidir.

Asgari ücret 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak. Kamuda çalışanlar ayın 15’inde bir sonraki ayın maaşını alırlar. Özel sektörde çalışanlar bir önceki ayın maaşını alırlar. Bu ay çalışanların alacakları eski asgari ücret üzerinden olacaktır. Temmuz ayının maaşını ağustos ayında yeni asgari ücret üzerinden zamlı olarak alacaklardır.''

Bu haber toplam 91 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.