Malatya kayısısında 2023 yılı tahmini rekolte açıklandı

Malatya kayısısında 2023 yılı tahmini rekolte açıklandı
 hozathaber.com Muhabiri
Dünya kuru kayısı üretiminin yaklaşık yüzde 85’inin yapıldığı Malatya’da, 2023 yılı tahmini yaş kayısı rekoltesi 385 bin, kuru kayısı rekoltesi ise 77 bin 170 olarak açıklandı.

Türkiye'nin Avrupa Birliği coğrafi işaret belgesi alan Malatya kayısısının 2023 yılı tahmini rekoltesi, 1. OSB’de bulunan lisanslı kuru kayısı deposunda gerçekleşen basın toplantısında Vali Hulusi Şahin, beraberinde Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ile Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit ile birlikte tahmini rekolteyi açıkladı.

“Yaş kayısı üretiminde 385 bin 850 kilogram olarak tespit edildi”

11 kişiden oluşan komisyon tarafından yapılan kapsamlı incelemeler sonucunda bu yılın tahmini rekoltesinin tespit edildiğini söyleyen Vali Şahin, Malatya’da ağaç başına ortalama 40,4 kilogram verim beklenildiğini ve yaş kayısı üretiminde ise 385 bin 850 kilogram olarak tespit edildiğini kaydetti.

“Bu yıl tahmini kuru kayısı rekoltesi 77 bin 170 ton olarak tespit edildi”

Bu yıl tahmini kuru kayısı rekoltesinin ise 77 bin 170 ton olarak tespit edildiğini kaydeden Şahin, “Dolayısıyla bazı vatandaşlar bu yıl o kadar dolu yağdı, don oldu diyebilirler. Ama bu bir miktar tespiti kalite tespiti değil. Yaşadığımız fazla yağmurlar ve dolu kaliteye zarar verdi, dolayısıyla kayısıda bir kalite kaybı söz konusu. Ama miktar olarak rakam bu gözüküyor” dedi.

“Her yıl Malatya’dan 115 ülkeye yaklaşık 80 bin ton kayısı ihracatı gerçekleştiriliyor”

Her yıl açıklanan tahmini rekoltenin gerçekleşme oranını takip ettiklerinde 5 yılın ortalamasında yüzde yüze yakın rakamların örtüştüğünü ifade eden Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, “Her yıl Malatya’dan 115 ülkeye yaklaşık 80 bin ton kayısı ihracatı gerçekleştiriyoruz. Bu sezonda 10 aylık ihracat serüvenine baktığımızda 73 bin ton ihracatı tamamladık. Haziran ve Temmuz’da da 10 bin ton ihracat bekliyoruz. Eğer 10 bin ton ihracat gerçekleşirse ihracatımız yaklaşık 83 bin ton ile tamamlanacak. Gelirimizde geçen yıl 402 milyon dolardı, bu yıl da 450 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Bu sezon 100 bin ton ihracat ile 750 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz”

Özcan, rekolteden ziyade üreticinin memnun olacağı fiyata odaklanılması gerektiğini de ifade ederek, “Bu sezon 100 bin ton ihracat ile 750 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz. Elde ettiğimiz rekolteyi en yüksek fiyata ihracat gerçekleştirmek için hep birlikte bu hedefe odaklanıp yolumuza devam edeceğiz” dedi. (İLKHA)

Bu haber toplam 126 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.