İngiltere'nin antidepresan karnesi: 2 milyondan fazla kişi kullanıyor

İngiltere'nin antidepresan karnesi: 2 milyondan fazla kişi kullanıyor
8 milyonun üzerindeki bir sayının, reçete edilen söz konusu ilaçları kullandığı belirtildi. 2 milyondan fazla kişinin ise 5 yıldan beri bu ilaçları kullandığına dikkat çekildi.

İngiltere'de antidepresan kullanımında artış yaşanıyor.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi'ndeki (NHS) antidepresan verileri ortaya çıktı.


Buna göre, İngiltere'de 8 milyondan fazla kişi depresyon, anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk ve diğer rahatsızlıklar nedeniyle reçete edilen antidepresanları kullanıyor.

2 milyondan fazla kişi 5 yıldır kullanıyor
NHS reçeteleme verilerine göre, bu rakam 5 yıl öncesiyle kıyaslandığında 1 milyon kişi arttı.

Ülkede antidepresan kullanan hastaların yaklaşık dörtte birini oluşturan 2 milyondan fazla kişinin ise 5 yıldır bu ilaçları kullandığı ortaya çıktı.

Uzmanların kritik uyarısı
Ayrıca, önde gelen ilaç şirketinin 27 yıl önce bir ilacın neden olabileceği "vücudun alıştığı ilacı bıraktığında ortaya çıkabilecek olası yoksunluk etkilerini" gizlemeye çalıştığına dair kanıtlar bulundu.

BBC'nin haberine göre, uzmanlar, antidepresan kullanımında potansiyel risk ve faydaların kişiden kişiye değişebileceğini ve ilaç kullanımının mutlaka doktor kontrolünde yapılması gerektiğini vurguluyor.

Faydası kanıtlanmayan antidepresan reçete edildi

İngiltere'de yapılan bir araştırmada son yıllarda milyonlarca kişiye kronik ağrıları için faydası kanıtlanmayan antidepresan reçete edildiğini ortaya koymuştu.

Southampton, Bath, Bristol Üniversiteleri ve University College London'ın (UCL) da aralarında bulunduğu pek çok üniversite ve enstitü, amitriptilin, duloksetin, fluoksetin, sitalopram, paroksetin ve sertralin dahil olmak üzere Ulusal Sağlık Hizmeti'nde (NHS) yaygın olarak reçete edilen ilaçları incelemişti.

2021 ve 2022 yıllarında antidepresan kullanan yetişkinlerin sayısında yüzde 5 artış olduğu tespit edilmişti.

Geriye dönük 6 yıllık dönem incelendiğinde de hem hasta sayısında hem de reçete sayısında her yıl artış olduğu gözlemlenmişti.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

Bu haber toplam 82 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.