Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Şırnak'ta

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Şırnak'ta
Çeşitli ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gabar Dağı Şehit Esma Çevik petrol sahasında incelemelerde bulundu.

Temaslarda bulunmak üzere Şırnak'a gelen Bakan Bayraktar il protokolü ile Gabar Dağı Şehit Esma Çevik petrol sahasında incelemelerde bulundu.

Yetkililerden bilgi alan Bayraktar açıklamada bulundu, Türkiye petrolcülüğünde Şırnak'ın gelecekte önemli bir şehir olacağına dikkati çekti.

Şırnak'ta bu son dönemlerde gerçekleştirdikleri keşiflerle çok önemli bir petrol merkezine dönüştüğünü belirten Bakan Bayraktar, “Aslında bir anlamda aslına rücu ediyor. Şırnak öteden beri 1970'lerden beri önemli petrol güzergâhı. Irak-Türkiye boru hattının geçtiği güzergâhlardan bir tanesi. Türkiye'ye giriş noktaların olduğu yerlerden bir tanesi ve hem Türkiye'nin hem de aslında dünya petrol piyasaları için çok önemli bir merkez. Şimdi artık burada biz kendi petrolümüzü de bulduk ve üretimine başladık. Bir dönem terörle anılan, terörle hemen eş anlamlı hale gelen bölgelerde, Gabar'da, Kato'da ve Bestler-Dereler bölgelerinde artık petrol ile anılmaya başlandı. Bu bölge artık huzurun, sükûnetin ve petrolün bölgesi olmaya başladı. Elbette Türkiye Cumhuriyeti devletinin kararlı ısrarlı duruşu ve mücadele etmesi ile bu bölgeler terörden temizlendi. Bütün kurumlarımız, başta valilerimiz, mülki idari amirlerimiz, ilgili kuruluşlarımız, güvenlik güçlerimiz, jandarmamız, polisimiz, askerimiz hep birlikte bu bölgeleri gerçekten huzurlu, yaşanır hale getirdi. Bizlerde hemen akabinde buralarda özelikle petrol ve doğal gaz aramacılığında başladığımız çalışmaları devam ettirdik ve bunlardan netice almaya başladık. 2016 yılından sonra ilan ettiğimiz milli enerji ve maden stratejisinde, politikasında en temel unsurlardan bir tanesi Türkiye'nin dışa bağımlılıkla, cari açıkla mücadele anlamında özellikle petrol ve doğal gaz aramacılığında kendi petrolünü ve doğalgazını üretmesiydi. Bunun için hem denizlerimizde yoğun bir arama faaliyetine giriştik, hem oralarda kendi filolarımız ile daha farklı bir iş yapış tarzı ile faaliyet gösterdik. Bunun neticelerini de aldık. Sakarya gaz sahası Türkiye'nin en büyük keşfini gerçekleştirdik. şimdi karada da daha önce gidilmemiş bölgelerde faaliyetlerimizi yoğunlaştırdık. Sismik faaliyetlerinden sonra sondaj faaliyetlerinde de yine buralarda çok önemli sonuçlar aldık. 2023 yılında Türkiye Petrolleri inşallah bu sene bitmeden yüzüncü yılın içerisinde tarihin en büyük üretim rakamına geçmiş olacak ve bir rekor kırmış olacak. Yani bir rekorlar yılı olacak inşallah. 2024 yılında yine Türkiye Petrolleri açısında fevkalade önemli. Yetmişinci yılında Türkiye Petrolleri inşallah bu üretim rekorlarını daha da yukarı taşıyacak ve 200 bin varil günlük bir üretime ulaşacak. Bu Türkiye'nin ihtiyacının yaklaşık yüzde 20'sini karşılanması anlamına geliyor. Elbette gidilecek daha çok yolumuz var. Gidilecek daha çok coğrafya var. Buralarda da yoğun bir arama faaliyeti ve inşallah ondan sonra da keşiflerle beraber üretim faaliyetlerini gerçekleştireceğiz." dedi.

Kato Dağı'nda da çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Bayraktar, “Kato'da da biliyorsunuz bir sondaj faaliyetimiz var. Ama inşallah buradan da ümitliyiz. Sabırla, büyük bir titizlik ile bizim çalışmalarımız hakikaten çok ciddi teknik çalışma gerektiren konular. Dolayısıyla sabırla ısrarla bu bölgelerde çalışmamıza devam edeceğiz. Önümüzde ki birkaç hafta içerisinde o çalışmaların neticesinde inşallah olumlu şekilde milletimiz ile paylaşmak isteriz. Ama bizim temel prensibimiz yeni dönemde sahada daha çok olmak, sizler ile belki daha çok hep beraber olacağız, dolaşacağız ülkemizin her yerini. Bu neticeleri milletimiz ile paylaşacağız. Elimizden gelen gayreti bu dönemde göstermiş olacağız. Ben bu anlamda yaklaşan kurban bayramınızı şimdiden tebrik ediyorum. Sizlerin tüm Şırnak halkının bu eş güdüm ve uyum içerisinde çalışmaktan dolayı da tüm arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

Bu haber toplam 82 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.