Özel İdare Vermeyince Belediye Verdi

Özel İdare Vermeyince Belediye Verdi
Tunceli İl Özel İdaresi kedisine ait sorumluluk alanında bulunan köy ve mezralara su vermeyince devreye Dersim Belediyesi girdi.

Dersim Merkez Güleç Köyü'ne bağlı Doluca, Bağlarbaşı Mezrası ve Atlantı Köyü'ne bağlı Haraba Mezrası'nın yıllardır içme suyu sorunu yaşadığı belirtilmektedir. Köylüler, zaman zaman tankerlerle, zaman zaman da eşek ve atlarla evlerine su taşımaktadır. Tunceli İl Özel İdaresi ve Tunceli Valiliği'ne yapılan başvurular sonuçsuz kalmış ve bölge halkı son çare olarak Dersim Belediyesi'ne başvurmuştur.

Baldan Muhtarı Yusuf Aslan, Dersim Belediye Meclisi'ne dilekçe vererek durumu bildirmiştir. Dilekçe Temmuz ayı meclis toplantısında gündeme alınmıştır. Muhtar Aslan, Türkiye'deki tek sol sosyalist belediye olduklarını belirterek insani ve vicdani bir talepte bulunduklarını ifade etmiştir. Su ihtiyacının temel bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Aslan, taleplerinin karşılanmasını istediklerini söylemiştir. Muhtar, daha önce valilik ve özel idare ile görüştüklerini ancak taleplerinin karşılanmadığını dile getirmiştir.

EMEP'li Meclis Üyesi Yaşar Çiçek ise suyun temel bir ihtiyaç olduğunu ve bu konunun muhataplarıyla doğrudan görüşülmesi gerektiğini belirtmiştir. Köylere Hizmet Götürme Birliği'nin de bu konuda sorumlulukları olduğunu ifade etmiştir. Çiçek, su talebinin reddedilemeyeceğini ve bölgedeki halkın susuz bırakılamayacağını söylemiştir.

Yapılan konuşmaların ardından Dersim Merkez Güleç Köyü'ne bağlı Doluca, Bağlarbaşı Mezrası ve Atlantı Köyü'ne bağlı Haraba Mezrası'na su verilmesi konusu oylanmıştır. Tunceli İl Özel İdaresi'nin yetki alanında olmasına rağmen ilgili mezralara su verilmesi oy birliğiyle kararlaştırılmıştır. (İLKHA)

Bu haber toplam 169 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.