Telefon
WhatsApp
Usta ve Kalfalar
300 X 250 Reklam Alanı

Yaklaşık 10 yıl önce sivil alanda "Akademi-Medrese Buluşmaları" adıyla başlatılan çalışma, Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde "Artuklu İslami İlimler Akademisi" olarak somut bir programa dönüştü.

Kendi coğrafyasının gelişmesine katkı sunabilecek genç akademisyenleri ve alimleri yetiştirmeyi planladıklarını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, "Artuklu İslami İlimler Akademisi ile lisans düzeyinde eğitim gören gençlerimize, 3 yıllık bir program çerçevesinde haftalık dersler, seminerler, okuma ve proje kampları ile derinlikli teorik bir alt yapı kazandırılacaktır. Bu süre zarfında programa katılan öğrencilerimize Arapça'nın yanında İngilizce'nin de öğretilmesi planlanmaktadır. Program, katılımcıların araştırma ve yazma becerilerinin artırıldığı danışmanlar gözetimindeki çalışmalar ile tamamlanacaktır." dedi.

Artuklu İslami İlimler Akademisi'nin hayata geçirilmesindeki temel güdünün, yaşadığımız coğrafyada tam anlamıyla bir sömürüye dönüşen zihinsel, kültürel ve sanatsal dayatmaların olduğunu ifade eden Özcoşar şunları söyledi:

Dayatmaların en belirgin göstergesi varlık ve bilgi kategorilerinin adlandırılması ve sınıflandırılmasında İslam'a ait olanın parantez içine alınarak nesneleştirilmesi ve etkisizleştirilmesidir. Mardin Artuklu Üniversitesi olarak, bu kültürel ve entelektüel sömürüyü alt etmeye yönelik kavramsallaştırmalar ve ortak çabalarla İslam dünyasında edilgenleşmenin ve nesneleşmenin önüne geçilebilme imkânlarını araştırıyoruz. Bu imkânın ve bilginin; ilim, irfan ve hikmet denkleminde yeniden üretilmesi ve kendi coğrafyasının zengin ilmi ve kültürel sermayesini dikkate alan ve değerlendiren, akl-ı selim, kalb-i selim ve zevk-i selim sahibi akademisyen/alimler yetişmesi ile gerçekleşeceğini düşünüyoruz. Faaliyete geçirdiğimiz Artuklu İslami İlimler Akademisi'nin de bu düşünce ile zihin ve gönül dünyamızda tarif edilmez bir heyecana sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Programın, Mardin Artuklu Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi ve Mardin İl Müftülüğü ortaklığında yürütüleceğini ve Uluslararası Müslüman Alimler Dayanışma Derneği ile Medrese Alimleri Vakfı tarafından desteklendiğini belirten Özcoşar, programı başarıyla bitiren öğrencilere programa katıldıklarına dair sertifika verileceğini söyledi. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Tuncelİ Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği