Telefon
WhatsApp
Siirt'te balıkçılığın geliştirilmesi için saha çalışması yapılıyor
300 X 250 Reklam Alanı

Enerjiden tarıma, içme suyu temininden taşkın korumaya kadar birçok alanda ülke ekonomisine hizmet veren baraj ve göletler, su ürünleri üretimine de zemin hazırlayarak hem vatandaşlara yeni bir gelir kapısı açıyor hem de nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin devamlılığını sağlıyor.

Bir baraj ve gölet havzası haline gelen Siirt'te vatandaşlara istihdam kaynakları oluşturmak ve kafes balıkçılığına yönelmek istediklerini ifade eden Siirt Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan, barajlardan alınan numunelerin sonuçlanmasının ardından çalışmalara başlayacaklarını söyledi.

"Barajlarımızda sazan balığı dışında ne tür balıklar yetiştirebiliriz, onun arayışındayız"

Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajının faaliyete geçmesiyle birlikte Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü ile ortak projeler başlattıklarını dile getiren Demirhan, şöyle konuştu:

Barajlarda farklı tür balık yetiştirmenin de arayışı içerisinde olduklarını dile getiren Demirhan, "2 yıldır düzenli olarak baraj göletlerinde çeşitli su sıcaklığını ölçerek farklı değerlerdeki su numunelerini alıp çalışmalar yapmaktayız. Yürüttüğümüz çalışmalarla da barajlarımızda sadece sazan balığı değil aynı zamanda farklı hangi türler yetiştirebiliriz ve belirli su sıcaklıklarında da hangi tür balıklar barajlarda yetişebilir? Onlarında çalışmalarını yapmaktayız." dedi.

"Numuneler sonuçlandıktan sonra kafes balıkçılığına yöneleceğiz"

Üreticilerimize yapılabilecek en uygun üretim tarzını belirledikten sonra barajlarımızdan ticari olarak daha fazla istifade edeceğiz." diyen Demirhan, "Siirt'te Hayvansal ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüz bulunmaktadır. Bu çerçevede su ürünleri mühendisleri baraj göletinde çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Yapılan çalışmalar sonrasında gerekli numuneler sonuçlandıktan sonra kafes balıkçılığına yöneleceğiz. Daha ticari ve daha profesyonel su ürünleri yetiştiriciliğine geçeceğiz. Çalışmalarımız ve arayışlarımız devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Siirt Tarım ve Orman Müdürü Ergün Demirhan

"Halkımıza balıkçılığı ve balık avlamayı sevdireceğiz"

Bölgede çiftçilerin yanı sıra bu işin eğitimini alan su ürünleri mühendislerinin de bölgede tesisler kurarak balıkçılığın gelişimine katkı sunacağına dikkat çeken Demirhan, bu iş sadece ticari olarak düşünmemek gerektiğini, bu işi amatör ve sportif amaçlı yapan insanların da bulunduğunu söyledi.

Demirhan, "Bizler halkımıza balıkçılığı, balık avlamayı sevdireceğiz, ama bunu yaparken de çevrenin korunmasını ve çevre bilincini de yerleştireceğiz." dedi. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Tuncelİ Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği