Telefon
WhatsApp
Kızılay Genel Başkanı Kınık, salgın sürecinde kan ihtiyacının arttığına dikkat çekti
300 X 250 Reklam Alanı

Gaziantep’in Şahinbey Belediyesi her yıl geleneksel olarak düzenlediği kan bağışı kampanyasının bu yıl 12’ncisini gerçekleştirdi. Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi ve Kızılay’ın her yıl geleneksel olarak düzenlediği kan bağışı kampanyası 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda yapıldı.

Kentteki STK’larında destek verdiği kan bağışı kampanyası için meydana stantlar kuruldu. Stantların önünde sıraya giren vatandaşlar, Kızılay görevlilerinin yardımı ile kan bağışında bulundu.

Gaziantep’te geleneksel olarak düzenlenen kan bağışı kampanyası büyük bir ilgi görürken kan bağışı töreninde konuşan Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, kan ve immun plazma bağışının önemine dikkat çekti.

“Yılda ülkemizde yaklaşık 3 milyon ünite kan topluyoruz”

Her gün yaklaşık 8-9 bin ünite kanın toplanması gerektiğini belirten Kınık, “Yılda ülkemizde yaklaşık 3 milyon ünite kan topluyoruz. 3 milyon ünite kanı 3 farklı gruba ayırıyoruz. Bağışlanın her bir ünite kan 3 kişiye gidip can oluyor. Yaklaşık 9 milyon insana şifa oluyor. Burada bağışlanın her bir ünite kan içinde doğaya bir fidan dikiyoruz. Dolayısıyla bugün hem kan vereceğiz hem de doğaya binlerce fidan da dikmiş olacağız.” dedi.

“İnsan insana muhtaçtır”

Kanın fabrikalarda ve tesislerde yapılamadığını belirten Kınık, “Kan ancak bir insanın başka bir insana vermesiyle hayata tutunabilecekleri bir organdır. Bundan dolayı insan insana muhtaçtır ve hepimiz potansiyel olarak kana ihtiyaç duyabiliriz. Hepimiz bu anlamda Allah kimsenin başına vermesin ama kaza ve hastalıklar var.” ifadelerini kullandı.

Covid-19 salgını nedeniyle hastanelerde yatan ve özellikle ağır vakalarda aşırı bir bağışıklık reaksiyonu olarak gelişen, kan nakli ihtiyacı duyulan durumların söz konusu olduğunu ifade eden Kınık, salgın sürecinde kan ihtiyacının arttığına ve bu hastalara kanların acilen ulaştırılması gerektiğine dikkat çekti.

Kızılay olarak Türkiye'nin 300 noktasında kanı bağışı topladıklarını anımsatan Kınık, bağışlanan kanları Türkiye’nin 4 referans noktasına getirdiklerini ve testlerini yaptıktan sonra da 81 ildeki hastanelere ihtiyaç halinde gönderdiklerini belirtti.

Kan bağışı konusunda sivil toplum kuruluşlarının farkındalığının çok önemli olduğuna işaret eden Kınık, bu tür etkinliklerin farkındalığa da vesile olduğunu anımsattı.

“Kadın bağışçı oranımız Türkiye geneli yüzde 14 civarında”

Kadın bağışçı sayısının az olduğuna dikkat çeken Kınık, “Kadın bağışçı oranımız Türkiye geneli yüzde 14 civarında, çok düşük. Dolayısıyla toplumun yarısının kadın olduğunu düşündüğünüzde, toplumun yarısından mahrum bir şekilde hareket ediyoruz. Ama bizim için burada ön saflarda kadınları görmek ve düzenli bağışçı olarak görmek çok kıymetli.” şeklinde konuştu.

“150 bin Covid-19 hastasına plazmalar nakledildi”

Covid-19 hastaları için toplanan immün plazma bağışının da önemine değinen Kınık, “Şimdiye kadar yaklaşık 150 bin Covid-19 hastasına plazmalar nakledildi. Gerçekten dünyadaki ölüm oranlarına bakıldığında Türkiye’deki bu hastalığın azlığı ve daha düşük olması büyük başarıya bağlıdır. İmmün plazma verebilecek olan iyileşmiş olan 100 hastaya immün plazma bağışını teklif ettiğimizde 92'si vermeyi kabul etti. Bu çok iyi bir oran. Vatandaşlarımızın hastalıktan yeni çıkmış olmalarına rağmen duyarlılığını gösteren bir oran.” diye konuştu.

Kök hücre bağışının da önemli olduğuna dikkat çeken Kınık, bu konuda da duyarlı olunmasını istedi.

“Kızılay’a yıl boyunca kan vererek destek olmalıyız”

Gaziantep Valisi Davut Gül, verilen kanın başka birilerine hayat verdiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu organizasyonu yapan başta Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu olmak üzere bütün ekibine Ankara’dan bu organizasyon için gelen Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık’a ve bu organizasyona destek veren sivil toplum kuruluşlarına ve gönüllülerine teşekkür ediyorum. Hayat devam ediyor, hastalıklar devam ediyor. Bu hastalıklar içerisinde ihtiyacımız olan kanı Kızılay aracılığıyla temin ediyoruz. Bu anlamda da burada verdiğiniz her bir katkı birilerine kan olacak birilerine can olacak. Belki de en yakınlarınızın o sıkıntıdan kurtulmasına vesile olacak. Bu tür organizasyonların önemi başımıza kötü bir olay gelmeden anlaşılmıyor. Ancak bir yakınımıza kan ihtiyacımız olduğunda, kendimize kan ihtiyacımız olduğunda nasıl her tarafı aradığımızı, nasıl o kanı bulmak için elimizden geleni yaptığımızı biliyoruz. Burada yapacağımız kan bağışları gerekli olduğunda herhangi bir paniğe kapılmadan stokta olan kanlar olacak. Bu vesileyle de Kızılay’a sadece bugün değil yıl boyunca destek vermek gerekiyor.”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da halkı kan bağışına teşvik etmek istediklerini ifade etti.

“Bugüne kadar toplamda 17 bin 751 ünite kan bağışı toplandı”

Kan bağışına kampanyasına destek verenlere teşekkür eden Tahmazoğlu, geçen yıldan bu yana Covid-19 ile mücadele edildiğini anımsatarak, “Bu süreçte kan stoklarında ve kan bağışlarında azalma meydana geldi. Göreve geldiğimiz günden itibaren bu yıl 12’cisini düzenlediğimiz kan bağışı kampanyaları ile insanları kan bağışına teşvik etmek istiyoruz. ‘Vatan İçin Can Millet İçin Kan Veririz’ sloganıyla başlattığımız kan bağışı kampanyamızın hazırlıklarına günler öncesinden başladık. Hedefimiz Kızılay’ımızın kan ihtiyacını karşılamak. Bugüne kadar toplamda 17 bin 751 ünite kan bağışı toplandı. Bu sayımızı daha da arttırmak istedik ve bunun için ‘küçük bir teşvik yapalım’ dedik. Kan bağışı yapan vatandaşlarımız arasında kura çekerek 100 bağışçımıza bisiklet hediye edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından karşılıklı plaket ve hediye takdimi sonrası Kınık, Tahmazoğlu ve bazı protokol üyeleri, kan bağışında bulundu.

Kan bağışçılarına 100 adet bisiklet hediye edilecek

Bugüne kadar toplamda 17 bin 751 ünite kan bağışı toplayan Şahinbey Belediyesi, bu sayıyı daha da arttırmak için kan bağışı yapan vatandaşlar arasında kura çekerek 100 kan bağışçısına bisiklet hediye edecek.

Programa, Gaziantep Valisi Davut Gül, Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin, Şehitkamil İlçe Kaymakamı Ömer Kalaylı, Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Mehmet Berk, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, protokol üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Tuncelİ Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği