Telefon
WhatsApp
Halı ihracatında Türkiye yeni rekorlar kırıyor
300 X 250 Reklam Alanı

Kaplan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a halı sektörünün yaşadığı sıkıntıları anlattı.

Özellikle ABD, Azerbaycan ve Sudi Arabistan’da yaşanan sıkıntıları gündeme taşıyan Kaplan, sektör için destek istedi.

Kaplan, Bakan Muş’un gündeme taşıdığı sorunların çözümü için ellerinden gelenleri yapacaklarını ifade ettiğini belirtti.

Mayıs ayında Türkiye genelinden bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 109,4’luk bir artışla 245 milyon 476 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini belirten Kaplan, halı ihracatçılarını kutladı.

Toplantıya ilişkin açıklamalarda bulunan Kaplan, “Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda, Ticaret Bakanımız sayın Mehmet Muş’a sektörümüzle ilgili sorunları anlattık. Özellikle ABD, Suudi Arabistan ve Azerbaycan’da yaşadığımız sıkıntılara dikkat çektik. Ticaret Bakanımız ABD’nin uyguladığı yüksek verginin 6 ay ertelendiğini ve bu süreç içerisinde tamamen ortadan kaldırılması için temasların devam ettiğini söyledi. Diğer taraftan Azerbaycan ile ihracatımızda vergilerin sıfırlanacağını, bu yönde çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.  Ticaret Bakanımız sayın Mehmet Muş Suudi Arabistan ilgili sorunların çözümü için de çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Önümüzdeki günlerde bu konuların sorun olarak tamamen gündemimizden kalkmasını diliyorum.” dedi.

“2021 hedeflerimizi rekorlarımızla aşacağız”

Türkiye’nin halı ihracatında önemli bir yere geldiğini ifade eden Kaplan, “Türkiye genelinden mayıs ayında döneminde yüzde 109,4’luk artışla 245 milyon 476 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildi. Yılın ilk 5 aylık sürecinde ise toplam bir milyar 319 milyon 570 bin dolarlık halı ihracatına imza atıldı. halı üreticilerini ve ihracatçılarını kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

Dünya genelinde yaşanan sıkıntılara, hammadde ve üretimde ki artışlara rağmen halı üretici ve ihracatçılarının önemli bir görevi yerine getirerek sürdürülebilir ihracata imza attığını da ifade eden Kaplan, 2021 yılsonu hedeflerini aşacaklarına inandıklarını da sözlerine ekledi. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Tuncelİ Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği