Telefon
WhatsApp
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden 189 ülkeye ihracat
300 X 250 Reklam Alanı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB), Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin mayıs ayı ihracatına ilişkin rakamları kamuoyuyla paylaştı.

Mayıs ayında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracatı bir önceki yılın mayıs ayına göre yüzde 46 oranında artarak 827 milyon 445 bin dolar olarak gerçekleşti.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin lokomotif şehri Gaziantep ise mayıs ayını 742 milyon 633 bin dolarlık ihracatla tamamladı ve önceki yıla göre yüzde 54’lük artış oranı yakaladı.

Mayıs ayı ihracatına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci ise mayıs ayında ortaya konan ihracat performansıyla hem bölge hem de Gaziantep için şimdiye kadar ki en yüksek mayıs ayı ihracat rakamlarına ulaşıldığını söyledi.

Geçtiğimiz ay toplam 171 ülkeye ihracat gerçekleştiren Gaziantep’in en fazla ülkeye mal ihraç ettiği ayı geride bıraktığını belirten Kileci, “İstikrarlı bir şekilde ihracat hacmimizin büyümesi bölge olarak üretim kapasitemizdeki gelişimin göstergesidir. İhracat performansıyla bölge ve ülke ekonomisine katkı sunan tüm ihracatçılarımızı gönülden tebrik ederim.” diye konuştu.

“Bölgenin ihracatçı sayısında yeni zirve”

2021 yılının kümülatif ihracat rakamlarını da paylaşan Kileci, “Ocak-Mayıs 2021 döneminde bölgemiz, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38’lik artışla 4 milyar 457 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Aynı dönemde Gaziantep’te 3 milyar 911 milyon dolarlık ihracatıyla bir önceki yıla göre rakamlarını yüzde 40 oranında artırdı.” ifadelerini kullandı.

“Bölgemizdeki ihracatçı sayısının artması bizler için gurur vesilesidir”

Bölge ihracatçılarının azimle çalışarak karşılarına çıkan zorlukları aştığını ifade eden Kileci, “Mayıs ayı boyunca 2 bin 169 firmasıyla ihracat gerçekleştiren bölgemiz, en yüksek ihracatçı sayısına ulaştığı mayıs ayını geride bıraktı. Geçtiğimiz ay Gaziantep’ten ihracat yapan firma sayısı ise bin 518 olarak hesaplandı. İhracat performansımızda yaşanan bu yükselişin en büyük mimarı tabi ki bölgede faaliyet gösteren ihracatçılarımız. Pandemi başta olmak üzere küresel düzeyde birçok gelişmenin ciddi ekonomik sorunlara yol açtığı bu dönemde, Gaziantep başta olmak üzere bölgemizdeki ihracatçı sayısının artması bizler için gurur vesilesidir.” dedi.

Kileci, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ihracatında en büyük paya sahip ülkeler arasında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 35,8 payla ilk sırada yer aldığını bildiren Kileci, AB ülkelerinin yüzde 19,5 payla ikinci ve Amerika ülkelerinin ise yüzde 15 payla üçüncü sırada bulunduğunu ifade etti.

“En çok ihracat yapılan ülkeler Irak, ABD ve Suriye”

2021’in Ocak-Mayıs ayları arasında toplam 189 ülkeye ihracat yapıldığını vurgulayan Kileci, “Irak, ABD, Suriye, İngiltere, İtalya, Almanya, İran, Libya ve Mısır, bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.” diye konuştu.

Kileci, bölgeden en çok ihraç edilen ürün grupları arasında ise makine halıları, iplikler, kumaşlar, pastacılık ürünleri, plastikler ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, ağaç ve orman ürünleri ile dış giyimin yer aldığını sözlerine ekledi.

“Bölgenin lokomotif şehri Gaziantep”

Gaziantep’in 2021 Ocak-Mayıs dönemindeki 3 milyar 911 milyon dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en çok ihracat gerçekleştiren 5’nci ili olmayı sürdürdüğünü belirten Kileci, ihracatın ithalatı karşılama oranında Gaziantep’in yüzde 150’lik seviyesiyle kendisine rakip illerden ayrıldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Sergilemiş olduğu ihracat performansıyla bölgemizin öncü şehri olmayı sürdüren Gaziantep, dış ticaret verileriyle tüm Türkiye için örnek bir niteliğe sahiptir. İlerleyen aylarda Gaziantep’i en fazla ihracat gerçekleştiren iller sıralamasında daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz.”

Kileci, Gaziantep’ten en çok ihraç edilen ürünlerin tekstil ve hammaddeleri, halı, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri olduğunu ifade etti.

2021 yılı Mayıs ayında GAİB'e bağlı diğer illerin ihracat rakamlarını da kamuoyuyla paylaşan Kileci, Kahramanmaraş'ın 90 milyon dolar, Mardin'in 62 milyon dolar, Malatya'nın 30 milyon dolar, Diyarbakır'ın 16 milyon dolar, Şanlıurfa'nın 14 milyon dolar, Adıyaman'ın 8 milyon dolar ve Kilis'in 4 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştirdiğini bildirdi.

Gaziantep’in ihracatı mayıs ayında yüzde 53,9 arttı

2021 Mayıs ayında 742 milyon 739 bin dolar ihracat gerçekleştiren Gaziantep, bir önceki yılın aynı ayına göre ihracatını yüzde 54 artırdı. 5 ayda 3.9 milyar dolarlık ihracata ulaşan Gaziantep, en fazla ihracat gerçekleştiren iller arasındaki beşincilik unvanını korudu.

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Başkanı Adnan Ünverdi, mayıs ayında Gaziantep’ten geçen yılın aynı ayına göre yüzde 53,9 oranında artışla 742 milyon 733 bin dolar ihracat gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan mayıs ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Ünverdi, geçtiğimiz yıl mayıs ayında Gaziantep’ten 482 milyon 666 bin dolar ihracat yapıldığını anımsatarak, yüzde 53,9 oranındaki artışın mutluluk verici olduğunu belirtti.

Gaziantep’in aylık ve dönemsel ihracatta 5’nci sıradaki yerini koruduğuna vurgu yapan Ünverdi, “Tüm sanayicilerimizi, ihracatçılarımızı, çalışanlarımızı ve emeği olan herkesi tebrik ediyorum.  Aşılama sayındaki artış ve tüm dünyada normalleşme adımları ile birlikte ihracatımızı daha da artırarak yolumuza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

İlk 5 aylık dönmede de yüzde 39,8 oranında bir artış olduğunun altını çizen Ünverdi, geçtiğimiz yılın ocak-mayıs döneminde 2 milyar 798 milyon 317 bin dolar olan Gaziantep ihracatının, bu yılın aynı döneminde 3 milyar 911 milyon 647 bin dolara ulaştığını belirtti.

“Sanayi şehri Gaziantep bu süreçte üzerine düşeni fazlasıyla yaptı”

Türkiye’nin büyümesinin temelinde üretim ve ihracat olduğuna işaret eden Ünverdi, açıklamasını şöyle tamamladı:

“2021 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarına baktığımızda da üretim ve ihracatın önemini bir kez daha görüyoruz. Sanayi şehri Gaziantep bu süreçte üzerine düşeni fazlasıyla yaptı. Üretim ve ihracata devam ederek istihdamına da sahip çıktı. Aşılanan kişi sayısının artması, başlayan normalleşme adımlarıyla birlikte hızımızı daha da artıracağımıza inanıyor ve Gaziantep Sanayi Odası olarak da ihracata yönelik projelerimizle bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Model Fabrika’da yürüttüğümüz verimlilik ve dijitalleşme çalışmalarıyla rekabetçiliğimizi ve ihracatımızı artıracak, GSO Mesleki Eğitim Merkezi’nde çalışanlarımıza kazandırdığımız yetkinlik ve donanımla sanayimize güç katmaya devam edeceğiz.”

“Gaziantep’in başarısı Türkiye’nin başarısıdır”

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Tuncay Yıldırım da, “Gözümüz dördüncülükte. Potansiyelimizin de farkındayız. Bu başarının mimarı tüm ihracatçı üyelerimizi yürekten tebrik ediyorum. Tüm zorluklara rağmen şehrimizin çalışkan iş insanları üretmeye, değer katmaya, istihdam oluşturmaya devam ediyor. Biz de kurum olarak onların itici gücü ve en büyük destekçileri olmaya çalışıyoruz. 2021 yılında 5 aylık bir süreçte ihracat hacmini yüzde 40 artırarak 3.9 milyar dolara çıkaran, bir önceki yılın mayıs ayına göre ihracatını yüzde 54 artıran ihracatçı üyelerimizle, iş insanlarımızla gurur duyuyoruz. Unutulmamalıdır ki Gaziantep’in başarısı Türkiye’nin başarısıdır.” diye konuştu.  (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Tuncelİ Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği