Telefon
WhatsApp
Gaziantep'te hayvancılık yapan kadınlara tavuk dağıtılacak
300 X 250 Reklam Alanı

Kadınların ev ekonomisine katkıda bulunmak ve protein yönünden zengin gıdaların gerek şehirde gerekse de bölgede tüketilmesini sağlamak amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Doğal Hayatı Koruma ve Hayvanat Bahçesi Daire Başkanlığı ile Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürlüğü iş birliğinde kente bağlı 9 ilçedeki 4 bin kadın hayvan üreticisine 50 bin adet bölgeye uyumlu, yumurtlama oranı fazla ve hastalıklara karşı yüksek dirençli atak-s türü tavukların dağıtımı için protokol imza töreni düzenlendi.

İmza töreninde açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, çiftçiye ve toprağa dair her türlü desteği vermeyi sürdürdüklerini söyledi.

İlk kez kanatlı hayvanda desteklere başladıklarını anımsatan Şahin, “Her şeyden önce bilimsel bir araştırmamız oldu. Özellikle ‘atak-s’ dediğimiz tavukların bizim bulunduğumuz bölgede yüksek bir verime sahip olduğunu öğrendik. Yumurtlama kapasitesi en yüksek olan tavuklar. Bu tavuklarımızın önce hangi türünü ve ne şekilde dağıtacağımıza dair bir çalışma raporu oluşturduk. Bu kapsamda kadınlarımızın ev, köy ekonomisine katkısı büyük olacak. Mayıs ayında kadınlarımıza, kadın çiftçilerimize yumurtlamaya hazır olmuş hale gelen tavuklarımızı dağıtmış olacağız. Hızlı bir şekilde dağıtımı nihayete erdirmiş olacağız.” diye konuştu.

Tarım Kredi Kooperatifleri Gaziantep Bölge Müdürü Mustafa Aslan, böyle bir projede bulunmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Protokol kapsamında dağıtımı yapılacak atak-s türü tavuklar, Gaziantep’in 9 ilçesinde belirlenen hanelere 15’er adet dağıtılacak.

Tavuklar dağıtım zamanında 18 haftalık olup 1 kilo 850 gram civarında bir ağırlığa sahip olacak. Kadın çiftçilere ulaştırılan tavuklardan aylık 450 adet civarında yumurta elde edilecek. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

1 Yorum

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Tuncelİ Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği