Telefon
WhatsApp
Gaziantep’te hayvan yetiştiricilerine süt sağım makinası desteği
300 X 250 Reklam Alanı

Şahinbey Belediyesi, Gaziantep Valiliği, Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği proje kapsamında 242 hayvan yetiştiricisine süt sağım makinası hediye etti.

Şahinbey ilçesinin kırsal Burç Mahallesinde düzenlenen törende konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, süt sağım makineleri ile kadınların iş yükünün azalacağını ve hijyenik bir şekilde süt sağımının gerçekleşeceğini ifade etti.

Şahinbey Belediyesi olarak yol, park, kaldırım, ev, işyeri, sosyal tesisler ve taziye evleri gibi birçok projeler yaptıklarını anımsatan Tahmazoğlu, “Ama en çok hoşuma giden ve mutlu olduğum projelerin başında çiftçilere yaptığımız destek ve yatırımlar geliyor. İnsanların yemeden yaşaması mümkün değil. Onun için özellikle tarımın desteklenmesi bizim açımızdan gerçekten çok büyük önem arz ediyor. Çiftçilerimize destekler konusunda süt sağım makinası gündeme gelmişti. Bizde GAP İdaresi Başkanımızı ziyaret ettik. Süt sağım makinası projemizi anlattık. Allah razı olsun başkan ve başkan yardımcılarımız bu işe sıcak baktılar. Böylelikle projelendirdik ve makineleri getirdik. Daha öncesinden canlı hayvan desteğinde bulunduğumuz ailelere şimdi de süt sağım makinelerini vereceğiz.” dedi.

Süt sağım makinelerinin en çok kadınlara fayda sağlayacağını belirten Tahmazoğlu, “Hanım ablalarımız bizim için çok değerli. Onların yorulmaması lazım. Normal hanımlara göre ekstra işleri var. Evin işine, çocuklara bakıyor, bunun dışında bir de tarlaya gidip hayvanlara bakıyorlar. Dolayısıyla bu kadar işin arasında olan hanım ablalarımızın hayatlarını kolaylaştıracak çalışma yapmamız lazımdı. Bizde bunu yaptık. İnşallah bundan sonra daha hijyenik bir ortamda sütler sağılacak ve daha temiz bir ortamda saklanacak. Böylelikle hanım ablalarımız daha az yorulmuş olacak. Çiftçilerimize yeni projelerimizle desteklerimiz devam edecek.” diye konuştu.

“Süt sağım makinaları ile verim ve kalite artmış olacak”

Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mehmet Açıkgöz ise kaynakları etkin, verimli kullanmaya çalıştıklarını belirtti.

Gaziantep’te 2014-2020 yılları arasında 77 projeye destek verdiklerini bildiren Açıkgöz, “Bu projelere yaklaşık 37.000.000 TL bütçe aktardık. Dolayısıyla bugün dağıtım törenini gerçekleştirdiğimiz bu projede desteklediğimiz projeler arasındaydı. Bu proje Gaziantep Valiliğimizin Koordinasyonunda, Şahinbey Belediyesinin hazırladığı bir projedir. Bu proje oldukça önemli. Yaklaşık 242 adet süt sağım makinası dağıtılacak. Bu projenin en önemli tarafı küçük ve büyükbaş hayvancılık yetiştiriciliği yapan ve durumu olmayan ailelere yapılmasıdır. Aynı zamanda proje sayesinde hijyenik şartlarda süt sağımları gerçekleştirilecek. Böylelikle hem verim hem de kaliteyi arttırmış olacak. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’na bu projeyi bize göndererek destekleme fırsatı verdikleri için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

“Üretimin artması anlamında önemli destekler”

 

Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel de verilen desteklerle üretimin arttığını belirterek şöyle konuştu:

“Bölgemizde 80 bin dekarlık hububat ekim alanımız vardı. Verilen bu desteklerle ekili alan miktarı 300 bin dekara çıktı. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu sayesinde bin dönüme düşmüş mercimek alanlarımızı 22 bin dekara yükselttik. Arkasından 12 milyon sebze fidesi dağıtımı yapıldı. Dağıtılan fidelerin mahsulleri alınmaya başlandı. Sürekli çiftçimizi teşvik edici işler yapıyoruz. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu tavuk dağıtımı projesi yapıyor. Çiftçilerimiz bu anlamda telefonlarımızı kilitledi. Bu da çiftçilerimizin yüzünü güldürdü. Şahinbey Belediye Başkanımız silajlık mısır tohumu aldı, yakın zamanda dağıtmayı planlıyoruz. Şahinbey Belediyemizin teşvik ve katkılarıyla sürekli çiftçimizi üretime teşvik ediyoruz.”

“Şahinbey halkı olarak çok şanslıyız”

Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak da Şahinbey Belediyesi’nin çiftçilere ve hayvan yetiştiricilerine önemli katkılar sağladığını belirterek, “Şahinbey halkı olarak çok şanslıyız. Şahinbey Belediyesi arpa, buğday, mercimek, gübre dağıtımı yapıp çiftçimizin yollarını yaptı. Çiftçi kadınlarımız üretime önemli katkılar sağlıyorlar. İş yükünün büyük bir kısmı onların omuzlarında ve onlara teşekkür ediyorum. Şahinbey Belediyemiz hayvan yetiştiricilerimiz küçükbaş ve büyükbaş hayvan dağıtımını yaptı. Onlara yemlerini de verdi. Şimdide süt sağım makinası dağıtılıyor. Şahinbey Belediye Başkanımız Mehmet Tahmazoğlu’ndan Allah razı olsun.” diye konuştu.

“Çiftçi kadınların yükü hafifleyecek”

Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit de dağıtılan süt sağım makinasının kadınların iş yükünü hafifleteceğini belirterek, “Üretim olmazsa olmaz. Bu halka, ekmek, et ve süt gerek. Şahinbey Belediyesi örnek bir belediyecilik anlayışı göstererek çiftçilere önemli destekler sağlıyor. Köyde çileyi çeken kadınlarımızı düşünerek süt sağım makinası dağıttınız. Allah Şahinbey Belediye Başkanımızdan razı olsun.” dedi.

Hayvan yetiştiriciliğinde iş yükünün büyük bir bölümünü omuzlayan kadınlar da verilen desteklerden dolayı Tahmazoğlu’na teşekkür ettiler.

Törene Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun yanısıra GAP İdare Başkanı Mehmet Açıkgöz, Şahinbey İlçe Tarım Müdürü Mustafa Güzel, Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Tuncelİ Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği