Telefon
WhatsApp
Antep Savunması döneminde yapılan haberlerin belgeleri sergileniyor
300 X 250 Reklam Alanı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Türk ve Fransız Basınında Antep Savunması Sergisi”nin açılışı yapıldı.

Antep Savunması’nı unutturmamak, kahramanların anısını yaşatmak amacıyla organize edilen, 1919-1921 yılları arasında mücadelenin verildiği günlerde basında Anadolu’nun mücadeleye bakışı, desteği ve Fransızların ise haksız işgal hakkındaki görüşlerini belirten özel haberlerin bulunduğu dergi ile gazete örneklerinin bulunduğu sergi Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi Ferit Bey Sergi Salonu’nda düzenlenen törenle açıldı.

Serginin açılışında konuşan Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep’in Kurtuluşu’nun 100’üncü yıldönümüne sayılı günler kaldığını anımsattı.

Bu kapsamda çeşitli etkinliklerin yapıldığını belirten Gül, Bugün de 100 yıl önceki hem Türk hem Fransız haberlerine bakıyoruz. Tarihe not düşülecek işler yapmak lazım. Yüz yıl önce yapıldı, biz de şu anda onları sergiliyoruz. Bu vesile ile bize memleketi yurt olarak bırakan şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. İnanıyorum ki 100 ve bin yıl sonra bu şehir ve ülke bıraktığımızdan çok ileride olacak.” dedi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de sergiyi hazırlayanlar ve emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu mekâna girince kalbim başka bir şekilde çarpıyor. Karşımızda bu topraklar için canını vermiş şehitlerimiz var. 25 Aralık’a, 100’ncü yıla giderken 2’inci yüzyıla hazırlanıyoruz. Unutur, çıkarılacak dersleri çıkarmazsak bu yaşananlar tekrar yaşanabilir. Bizim unutmadan unutturmadan 100 yıl önceki bu ruhu ve bilinci gençlerimize iyi anlatmamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Sergi 20 Aralıka kadar ziyaretçilere açık olacak

10’u orijinal nüshası olmak üzere toplamda 42 belgenin olduğu ve birçok yeni evrakın ilk kez sergilendiği sergide, emperyalist Fransız yönetimine karşı yürütülen destansı mücadelenin gazetelerde ki yeri aktarılıyor. İşgalcilerin Gaziantep’i neden işgal ettikleri, iklim koşulu zorlukları, coğrafi önemi konuları işleniyor.

Tarihçi Murat Dağ ve İsmail Hakkı Üzüm tarafından hazırlanan sergi, 20 Aralık tarihine kadar ziyarete açık olacak. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Tuncelİ Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği