Yargıtay Başkanlığı Seçimi 7. Turda da Sonuçsuz!

Yargıtay Başkanlığı Seçimi 7. Turda da Sonuçsuz!
Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresinin dolması nedeniyle yeni Yargıtay başkanını seçmek için gerçekleştirilen seçimlerin 32'inci tur oylamasında, adaylar yine salt çoğunluk sayısı olan 175 oyu alamadı.

Yargıtay Başkanlığı görev süresi doldu, yeni başkan belirlenemiyor.

Yargıtay Başkanlığı görevine 24 Mart 2020'de seçilen Mehmet Akarca'nın 4 yıllık görev süresi, 24 Mart itibarıyla tamamlandı. Yargıtay üyeleri, yeni başkanı belirlemek için sandık başına gitti.

Seçimler İçin 32. Turda da Beklenen Sonuç Gelmedi

Yüksek Mahkeme'nin yeni başkanı için yapılan seçimlerde sonuç bir türlü alınamadı.

Seçimin ilk 30 turunda hiçbir aday, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alamadı. Anayasa gereği her 5 turda bir yeniden adaylık başvuruları alınıp tekrar eden seçimlere geçildi.

Mehmet Akarca, Ömer Kerkez ve Muhsin Şentürk Yarışıyor

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, 3'üncü Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez ve 3'üncü Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk arasındaki yarış devam ediyor.

Dünkü oylamada da salt çoğunluğun sağlanamaması üzerine bugün 32'inci tur oylaması gerçekleştirildi. Akarca 86, Kerkez 118, Şentürk 103 oy aldı. Ayrıca 1 oy boş kullanıldı ve 11 oy geçersiz sayıldı. Salt çoğunluğun yine sağlanamaması nedeniyle 33'üncü tur oylamaya geçildi.

Yargıtay Üyeleri Beklenen Çoğunluğu Sağlayamadı

Adaylardan herhangi biri 348 Yargıtay üye sayısının salt çoğunluğu olan en az 175 oyu alana kadar oylamalar devam edecek. Yargıtay üyeleri, gelecek turda yeni başkanlarını belirlemek için oylamaya devam ediyor.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

Bu haber toplam 7 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.