Enflasyon ve pahalılığın giremediği şehir: Tunceli

Enflasyon ve pahalılığın giremediği şehir: Tunceli
“Komünist Başkan” olarak tanınan Maçoğlu, işçi maaşını 21 bin 200 liraya çıkardı. Ulaşım ve suya halka sorup düşük zam yaptı. İhale yerine imeceye yönelip büyük tasarruf sağladı.

Ülkede gün geçtikçe yükselen enflasyona rağmen ülkede Türkiye Komünist Partisi'nin (TKP) kazandığı tek yerel yönetim olan Tunceli Belediyesi'nde farklı bir belediyecilik anlayışı var. Halka en ucuz ya da bedava hizmet vermenin yanı sıra, gelir-giderlerin de hesabı veriliyor.Birçok karar ‘Halk Meclisi' tarafından alınıyor. Makam otomobili kullanılmıyor. Başkan da meclis üyeleri de belediye çalışanları da ya kendi araçlarını ya toplu ulaşım aracını kullanıyor.

Belediye ile Genel-İş Sendikası arasında yapılan toplu sözleşmeyle işçilere yüzde 85 zam yapıldığı ve en düşük maaşın 11 bin 500 liradan 21 bin 200 liraya çıkarıldığı belirtilmiştir. Ayrıca çalışma süresinin 7 saate düşürülmesi ve günlük 6 TL yol ücreti verilmesi de imzalanmıştır.

Bu haberde ayrıca, diğer belediyelerin su ve ulaşım fiyatlarına sürekli zam yapmasına rağmen, uzun bir süredir zam yapmayan belediyenin, halkın görüşüne başvurduğu ifade edilmektedir. Görüşmelerin ardından 12 tonun üzerindeki su tüketimi için 2 lira 50 kuruş, ulaşımda ise öğrenciler için 2 lira ve sivil vatandaşlar için 2 lira 50 kuruş ücret belirlendiği aktarılmıştır.

10-macoglu-asci.jpg

HALK MUTFAĞI HİZMETE AÇILDI

Belediye Halk Mutfağını faaliyete geçirerek yemek yapamayacak durumdaki kişilere yemek ulaştırdı.Yine belediye kasasından para harcamadan iş insanları ve vatandaşların desteği ile kurduğu Halk Ekmek Fırını'nı hizmete açarak, ekmeği 3 liradan satışa sunmaya başladı.Tunceli Belediyesi'nin çağrısıyla bir araya gelen halk, kolektif yol çalışmasına katıldı. Belediyenin ihale yapması yerine dayanışma ile kilitli parke taşı döşenen kaldırım kısa süre içerisinde tamamlandı. Bu yöntemle Moğultay Mahallesi Demiroluk Caddesi üzerine kaldırım yapıldı. Cumhuriyet Mahallesi yolu üzerine kilitli parke taşları döşendi.

10-macoglu-harc.jpg

Tunceli'nin “Komünist Başkan” adıyla tanınan TKP'li Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, yaşanan ekonomik krizde yapılan zamların halk üzerinde büyük baskı oluşturduğunu belirterek “Belediye olarak gücümüz oranında halkımızın yanında olmaya ve sosyal bir çalışma yürütmek için mücadele veriyoruz. Bunu yaparken tabi ki zorlanıyoruz ama bazı şeyleri kısarak yapabilirsiniz. Eğer siz şehrinizde olan bir ihtiyacı kendi öz gücünüzle ve arkadaşlarınızla yaparsanız şirketlere verdiğiniz yüzde 20-30'luk ödeneği bir başka alanlarda kullanabilirsiniz. Bu durum hem giderlerimizi azaltıyor ve gücümüz oranında şehrimize hizmet etmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

İNSANLARI BÖYLE TUTABİLİRİZ

Belediyenin hiçbir zaman büyük harcamalara gitmediğini belirten Maçoğlu, “Eğer ihalelerle iş yapsaydık, birçok kalemde büyük harcamalara gitseydik ve su, ulaşım gibi ihtiyaçlara zam yapsaydık insanlarımızın alım gücü daha da düşecekti. Bunu engelliyoruz. Zorlanıyoruz ama bu dönemde ancak böyle çalışarak insanları burada tutabiliriz. Eğer istihdam alanları yaratmazsınız göçe maruz kalırsınız” dedi.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

Bu haber toplam 122 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.