Emeklilerden hükümete ‘Zammını al başına çal’ isyanı

Emeklilerden hükümete ‘Zammını al başına çal’ isyanı
Tüm Emekliler Sendikası, aldıkları maaş oranının açlık ve yoksulluk sınırı altında kaldığına işaret ederek meydanlara çıktı. Ankara’da yapılan açıklamada “Sefalet yaşamına mahkum edildik. Zammınızı alın başınıza çalın” denildi.

Tüm Emekliler Sendikası, artan hayat pahalılığı karşısında maaşlarının erimesi nedeniyle ülke genelinde eş zamanlı basın açıklaması yaptı.

Emeklilerin Ankara’daki adresi Ulus Meydanı oldu. Yapılan eylemde sık sık “Açız, yoksuluz, geçinemiyoruz” sloganı atıldı.

Basın metnini okuyan Tülay Bağış, öncelikle örgütlenme konusunda emekli sendikalarının önündeki engellere vurgu yaptı. Bağış, iktidarın, emeklilere yönelik politikalarını eleştirerek şunları söyledi:

“Her kademede her türlü devlet olanaklarını partisi ve kendileri için kullanmaktan çekinmeyen iktidar, şu an sayıları 15 milyonu aşkın emekli, dul ve yetim haklarına sahip bizleri açlık ve yoksulluk sınırı altında maaşlarla sefalet yaşamına mahkum etmekte. Adeta bizleri yok sayan böylesi bir iktidarın devamıyla sonuçlandığı görülen bu süreç sonunda bizler ve bu ülke baş başa bırakılmıştır. Bizler mevcut iktidar eli ve desteğiyle bu soygun düzenin de üçer, beşer maaş ve huzur hakkı alalım diye değil, insanca ve onurumuzla yaşamımızı sürdüreceğimiz bir maaş ve bu haklarımızı koruyup, sürdürebilmek adına oluşturduğumuz Emekli Sendikalarımızın örgütlülüğünün önünde haksız ve hukuksuz şekilde faaliyetlerimizin engellenmesine son verilmesini istiyoruz.”

“ZAMMINI AL BAŞINA ÇAL”

Bağış, yürürlüğe konulan yeni asgari ücretin emeklilere olan etkisinin altını çizerek şöyle devam etti:

“Gerçekçi olmayan, düşük gösterilen enflasyon sonuçlarıyla da olsa memur ve işçi emekli maaşlarının bu aydan itibaren uygulamaya girmesi sonucu, bu iktidar iki seçenekle karşı karşıya kaldığını hissetmiş ve “ya dışarıdan zorlanarak da olsa yüksek faizli kredi bulabilme, ya da şu an olduğu gibi, emeğiyle veya emekliliği ile yaşamını kıt kanaat sürdürmeye çalışan vatandaşlarımızı, yani en geniş halk kesimlerini hedefleyen ‘Deli Dumrul’ hikâyesini hatırlatır şekilde ‘Vergilendirme ve Harçlar’ adı altında olağanüstü ve hukuk dışı ödenti planlarını yine bizlerin sırtına yüklemeyi seçmiş ve uygulamaya sokmuştur.

“İNSANCA YAŞAM ŞARTLARIMIZIN YERİNE GETİRİLMESİNİ İSTİYORUZ.”

Sizlerden ayrıcalıklı bir lütuf beklemiyor ve istemiyoruz. Ancak en doğal hakkımız olan insanca yaşam şartlarımızın yerine getirilmesini istiyoruz. En düşük emekli maaşımızın çalışan memurlara dair yürürlüğe sokulan en düşük maaş oranına endekslenmesini, maaşlarımıza süratle seyyanen ek zam ve ülke kalkınmasından ortaya çıkan parasal oranın derhal maaşlarımıza eklenmesi ile geçmişte seçim vaadi olarak verilen 3600 göstergesinin kamuda çalışan tüm personele ve emeklilerine ödenmesini istiyoruz. Emekli maaşlarındaki adaletsiz maaş farklılıklarını giderici ve geniş kapsamlı intibak düzenlemesinin yapılmasını talep ediyoruz. Ayrıca yılda 4 kez olmak üzere birer maaş tutarında ikramiye ödemelerinin yürürlüğe sokulmasını, sağlığımızla ilgili her türlü tedavilerimizin sonucunda maaşlarımızdan kesilen ödemelere son verilmesi istiyoruz. En doğal insan ve anayasa hakkımız olan sendikalı örgütlenme gerçeğiyle yaşam şartlarımızın korunup geliştirilmesinin önünde engel olunmaması ve sendika statümüzün tanınması amacıyla uluslararası antlaşmalar ve Anayasamızın 90. Maddesine uygun hale getirilmesini bekliyor ve istiyoruz.”

“YAMALI BİR BOHÇA GİBİ EKONOMİ”

Yeşil Sol Parti Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da emeklilerin eylemine destek verdi. Gergerlioğlu yaptığı konuşmada “Çalışan tüm insanlar bir gün emekli olacak ve emeklinin yaşadığını yaşayacaktır. Kimse ‘bana ne emeklerin halinden’ demesin. Emekli hayattan emekli olmuyor. Çığırından çıkmış bir ekonomik sistemle karşı karşıyayız. Zembereği boşalmış bir saat gibi, bir yamalı bohça gibi ekonomi. Bizler de bunu görüyor ve Mecliste halkımız adına eleştiriyoruz. Enflasyon almış başını gidiyor ve bunu toparlamak için her şeye zam yapılıyor. Seçim sonrası her şeye zam yapıldı, yetmedi bir de KDV %18’den %20’ye çıkarıldı. Zam üstüne zam yaşandı. Çalışanlar ve emekliler iyice çığırından çıkmış bir hayatı yaşıyor. Açlık sınırının 12.000 TL olduğu yoksulluk sınırının ise 34.000 TL olduğu bir dönemde emekliye biçilen maaş son derece yetersiz ve haksızdır” dedi.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

Bu haber toplam 257 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.