"Cumhurbaşkanına hakaret" gerekçesiyle 14 yaşındaki çocuğa hapis cezası verildi

"Cumhurbaşkanına hakaret" gerekçesiyle 14 yaşındaki çocuğa hapis cezası verildi
"Cumhurbaşkanı’na hakaret" ettiği iddiasıyla CİMER’e şikâyet edilen bir 14 yaşındaki ortaokul öğrencisi çocuğa beş ay hapis cezası verildi.

"Cumhurbaşkanı’na hakaret" ettiği iddiasıyla CİMER’e şikâyet edilen bir 14 yaşındaki ortaokul öğrencisi çocuğa beş ay hapis cezası verildi. Mahkeme, kararı Cumhurbaşkanlığı’nın şikâyetten vazgeçmesine rağmen aldı. ortaokul öğrencisi B.C.G., “Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği” gerekçesiyle İstanbul Gaziosmanpaşa 2. Çocuk Mahkemesi’nde yargılandı. İlk kez 18 Mayıs’ta hâkim karşısına çıkan çocuğun 6 Temmuz’da yargılanmasına devam edildi. Duruşmada Cumhurbaşkanlığı’nın şikâyetçi olmadığını belirtti. Ancak buna rağmen 2009 doğumlu B.C.G.’ye “Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu işlediği” iddiasıyla önce 1 yıl hapis cezası verildi. Ardından da yaşının küçük olduğu ve “iyi hali” gerekçe gösterilerek 7 ay indirim yapıldı. B.C.G.’ye beş ay hapis cezası veren mahkeme, ‘hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına’ karar verdi.

CİMER’E ŞİKÂYET EDİLDİ, DAVA AÇILDI

Savcı Bilal Korkmaz tarafından hazırlanan iddianamede, ‘delil’ olarak o dönem 13 yaşında olan B.C.G.’nin bir WhatsApp grubunda sarf ettiği sözler gösterildi. Çocuk hakkında Adli Tıp’a rapor hazırlatıldı. Raporda, çocuğun eyleminin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayıp, davranışlarını yönlendirme yeteneğinin yeterince gelişmiş olduğu savunuldu. İddianamede, çocuğun, “Cumhurbaşkanı’nın onur, şeref ve saygınlığına saldırıda bulunduğu” iddia edilerek cezalandırılması istendi.

BİN 75 ÇOCUĞA DAVA

Geçen yıl “Cumhurbaşkanına hakaret” ettiği gerekçesiyle hakkında dava açılan kişi sayısı 16 bin 753 oldu. “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Devletin egemenlik alametlerini aşağılama”, “Türk Milletini”, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçundan 2022 yılında tam bin 75 çocuğa dava açıldı.

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

Bu haber toplam 200 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum