28. dönem vekilleri 2 Haziran'da yemin edecek

28. dönem vekilleri 2 Haziran'da yemin edecek
Milletvekilleri, 2 Haziran Cuma günü 28'inci Dönem 1'inci Yasama Yılı'nın açılışında yemin edecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu, Yüksek Seçim Kurulu'nun milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarını açıklamasından üç gün sonra, 2 Haziran'da çağrısız bir oturumda toplanacak.

Genel Kurulun ilk oturumunu, MHP Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli'nin, en yaşlı üye sıfatıyla, TBMM Geçici Başkanı olarak yönetmesi bekleniyor.

Bahçeli'nin başkanlığındaki oturumda, milletvekilleri kürsüden yemin edecekler.

Milletvekilleri, "Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyet'e ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasa'ya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine ant içerim" şeklindeki yemin ederek görevlerine başlayacaklar.

Ant etme törenine katılmayan milletvekilleri, ilk oturuma katıldıklarında yemin edebilecek. Ancak, yemin etmeyen milletvekilleri, milletvekili sıfatından kaynaklanan haklardan yararlanamayacaklar. (İLKHA)

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.