Farklı illere dağılan aşiret üyeleri sıla-i rahim emrine uyarak bir araya geldi

Farklı illere dağılan aşiret üyeleri sıla-i rahim emrine uyarak bir araya geldi
Bingöl'ün köklü ailelerinden biri olan Seyfan aşireti, zaman içerisinde farklı illere dağılan mensuplarını sıla-i rahim emrine uygun şekilde düzenlediği etkinlikle bir araya getirdi.

Bingöl'de ve Türkiye'nin birçok ilinde mensubu bulunan Seyfan aşireti mensupları geleneksel akraba buluşmasında bir araya geldi.

Bingöl Merkez Gözeler köyünde bulunan aşiret mensuplarının ev sahipliği yaptığı etkinliğe, Seyfan-Der Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Açıkbaş, Mardin Sefa-Der Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Taş ve çok sayıda aşiret mensubu katıldı.

Etkinliğe Mardin ve Diyarbakır'dan da davetliler katıldı

İbrahim Kaysadu'nun okuduğu Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan etkinlik, dernek yetkililerinin konuşması ve hocaların vaazları ile devam etti.

İlahi ve ezgiler ile davetlilere müzik dinletisi yapılan programda sıla-i rahimin önemi üzerine konuşmalar yapıldı.

Yüzyıllar önce Bingöl'den Mardin'e yerleşen aşiret mensuplarından Mardin Sefa-Der Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Ateş'in "Hicret vatanından memlekete geri döndük, heyecanlıyız" sözleri etkinlikte duygusal anlara sahne oldu. Etkinlikte akraba haklarını gözetmenin önemine vurgu yapıldı.

Mardin Sefa-Der Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Ateş, akrabaların tanışıp kaynaşması adına yapılan etkinliğin bir sonraki yıl Mardin'de yapılması teklifinde bulundu.

"Derneğimiz kaybolan sıla-ı rahim sünnetini ifa etmeyi şiar edinmiştir"

Etkinlik hakkında bilgi veren Seyfan-Der Yönetim Kurulu üyesi ve program sunucusu Ahmet Ateş, "Hepinizi Allah'ın selamı ile selamlıyorum. Derneğimiz, kardeşlerimiz arasındaki muhabbeti arttırabilmek, genç kardeşlerimiz ile tanışmayı, gönül köprüleri kurmayı, büyüklerimiz ile geçmişin anılarını tazelemeyi, kaybolan sıla-ı rahim sünnetini ifa etmeyi, sevdiklerimizle bir araya gelip güzel olanı paylaşmayı şiar edinmiştir. Allah insanı ahsen-i takvim üzerine yaratmıştır. Boyunun düzgünlüğü, endamın eşsizliği, akıl, irfan ve düşünce sahibi, konuşan, yazan ve sanat kabiliyeti olan bir varlık oluşu, güzeli çirkinden, hayrı şerden ayırabilme özelliği, yeryüzünde halife tayin edilmesi, peygamberler ve kitaplar gönderilmesi, ilahi emaneti yüklenmesi ve yaptıklarından sorumlu tutulması gibi daha pek çok üstünlük insana bahşedilmiştir." dedi.

Seyfan-Der Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Açıkbaş, katılımcılara kısa bir selamlama konuşması yaparak kardeşlik hukukunun korunması, birlik ve beraberliğin daim ve kaim olması temennisinde bulundu.

"Yüzyıllar sonra da olsa bizi buluşturan ve kaynaştıran yüce Allah’a hamd ediyorum"

Etkinliğe kalabalık bir heyetle Mardin'den katılan Sefa-Der Yönetim Kurulu Başkanı Sefer Taş, "Tüm akrabalarımı selamlıyorum. Ata yurdunda bulunmaktan mutluyum. Gerçekten buraya ait olduğumu hissettim. Yüzyıllar sonra da olsa bizi buluşturan ve kaynaştıran yüce Allah'a hamd ediyorum. Hicret vatanından memlekete geri döndük. Batıya gittiğimizde bize soruyorlar, 'nerelisiniz' diye sorduklarında, Mardinliyiz diyoruz. Zazaca konuştuğumuzda şaşırıyorlar. Bu şaşırmalarının sebebi köklerimizin buraya bağlı olduğundandır. Çünkü orada Zaza yoktur. Kökümüz buradadır. Kardeşlerimle beraber olduğum için çok mutlu ve heyecanlıyım. Tek amacımız kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Zaten kültürümüzü yaşattığımız sürece gelecek nesillere aktarabiliriz." dedi.

"Akraba ilişkilerini güçlü tutmak hem kültürümüzde vardır hem de mensubu olduğumuz aziz İslam dinimizin bir emridir"

Taş, "Akraba ilişkilerini güçlü tutmak hem kültürümüzde vardır hem de mensubu olduğumuz aziz İslam dinimizin bir emridir. Yüce Rabbimiz Kur'an'da 'önce aşiretini ve akrabanı uyar' diye buyurmuştur. Hatta hepimizin malumu Cuma hutbelerine bile dünyanın her yerinde her hafta akrabaya yardım zikredilmektedir. Akraba hukukuna bir atıf var. Aslında inancımız ve kültürümüz birbiriyle içli dışlıdır. Bundan dolayı bu bizim için daha önemlidir. İnşallah bir sonraki buluşmamızı hicret yurdunda yapmak için sizleri oraya gelmeye teklif ediyorum. Hepinizi muhabbetle selamlıyorum." şeklinde konuştu. (İLKHA)

Kaynak:İlke Haber Ajansı (İLKHA)

Bu haber toplam 70 defa okunmuştur
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.